riksgransen

Kayakseverlere Avrupa Rotaları

Kayak sezonu devam ediyor. Her ne kadar ülkemizde de pek çok kayak merkezi, her geçen yıl daha kaliteli hizmet ve cazip bir tatil imkanı sunuyorsa da, kayakseverler için bazı klasikler var. Avrupa’nın farklı ülkelerinde, Alpler’de yer alan bu merkezler, gerek kar kalitesi, gerek tesisleri gerekse doyumsuz manzarasıyla sizleri bekliyor. Yanıbaşımızdaki Bulgaristan’da da, Orta Avrupa’da da pek çok merkez var. Tabii İtalya ve Fransa’yı da unutmayın. Farklı özellikteki bu kayak merkezlerinden mutlaka biri size göre…

Makul bir bütçeyle kar keyfi BULGARİSTAN/ BANSKO,

Glazane Nehri’nin yanında yer alan Bansko, Bulgaristan’ın en gelişmiş ve en popüler kayak merkezi. Balkanlar’ın en eğlenceli ve güvenli pistlerini sunan bu kayak merkezi, Türkiye’ye yakınlığıyla bu yıl yine yerli turistlerin gözdeleri arasında yer alacak. Gece hayatıyla da dikkat çeken 925 metre yüksekliğe sahip Bansko’ya en yakın havaalanı ise Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da. Momondo’da İstanbul-Sofya uçuşlarını 99 euro’dan başlayan fiyatlarla bulmak mümkün.

 

bansko_01

Şık, eğlenceli ve sportif FRANSA/MÉRİBEL

Fransa’nın ünlü kayak merkezlerinden Courchevel ve Val Thorens’in arasında yer alan Méribel, Les 3 Vallées kayak alanının tam ortasında bulunuyor. Avrupalı kayak tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında yer alan bölgedeki pistlerin toplam uzunluğuysa 150 kilometreyi aşıyor. Bu merkez, herbirinde farklı ve eğlenceli etkinlikler olan üç köyden oluşuyor: Meribel Village, Meribel Centre ve Meribel Mottaret. Üstelik ücretsiz ring seferleri sayesinde, köyler arasında dolaşmak da son derece kolay. İstanbul’dan Meribel yakınlarındaki Lyon’a uçuşlar ise 89 euro’dan başlıyor.

meribel

 

Kar manzarasında tarih AVUSTURYA/KİTZBÜHEL

2015 yılı Dünya Kayak Ödülleri’nde ‘En İyi Kayak Merkezi’ ödülünü alan Kitzbühel, ünlü bir kayak merkezi olmanın yanı sıra, aynı zamanda çok iyi korunmuş bir Ortaçağ kasabası. Hahnenkamm ve Kitzbühler dağları arasındaki kayak merkezi ise dünyada sadece iki noktada yapılan dünya kayak şampiyonalarına ev sahipliği yapıyor. Avrupa’nın en eski kayak merkezlerinden biri olmasına rağmen, son teknolojiyle donatılmış tesislere sahip olan bölge, 168 km’lik pistleriyle, uzun yıllardır kayak tutkunlarının gözdesi… İstanbul’dan Kitzbühel’e en yakın havaalanı olan Salzburg’a yönelik uçuşlar ise 139 euro…

kitzbuhel

 

 

Lezzetin de kayağın da keyfine varın İTALYA/DOLOMOTİ SUPERSKİ

Dolomoti Superski, Doğu İtalyan Alpleri’nde bir dizi kayak merkezini birbirine bağlayan bir bölge. 1,200 kilometrelik bir kayak ‘safari’si vaat eden bu bölgeyi, rakiplerinden ayıran en büyük özellik ise İtalyan mutfağının en iyi örneklerini sunan restoranlara ev sahipliği yapması. Bölgeye en rahat ulaşım, İstanbul’dan uçuşların 89 euro’dan başladığı Venedik üzerinden gerçekleşiyor.

dolomoti

 

Beyaz sükunet İSVEÇ/RİKSGRANSEN

Alpler’deki kayak merkezlerinin kalabalığından sıkılanlar, 2016’da İskandinavya’yı tercih edecek. Momondo’nun önerisi ise İsveç’teki Riksgransen. Üstelik Kuzey Kutup Çemberi’nin ilerisinde yer alan Riksgransen’de, neredeyse Haziran’a kadar kayak yapmak mümkün. Sakin ve dinlendirici doğasıyla, kayak tutkunları için rüya gibi bir alternatif sunan Riksgransen’e en yakın havalimanı ise Kiruna. İstanbul – Kiruna uçuşları 280 euro’dan başlıyor.

riksgransen

 

 

ABOUT THE AUTHOR

Hezârfen