davraz1

Isparta’da, Davraz Dağı’nda hizmet veren Davraz Kayak Merkezi’nde, doğal dokunun yumuşaklığı ve mükemmel kar kalitesiyle yeni başlayan kayakçılara tehlikesiz rotalar, profesyonel kayakçılara ise gönüllerince kayabilecekleri, ortalama 8 ila 10 kilometreye ulaşan benzersiz parkurlar bulunuyor.

Kış turizmi, gün geçtikçe hem yerli hem de yabancı turistler açısından daha çok tercih edilir oluyor. Ülkemiz açısından deniz-kum-güneş kadar önemli bir gelir alanı haline geliyor. Türkiye’de hızla artan kış turizmi merkezlerinden biri de Davraz Kayak Merkezi… Yüksek kar kalitesi ve 1.5 metreyi aşan kar seviyesiyle, kayak sezonunu çok verimli geçiriyor ve her geçen yıl ziyaretçi sayısını artırıyor. Davraz Dağı 2.635 metre zirve yüksekliğiyle, Akdeniz Bölgesi’nin Göller Yöresi’nde, Eğirdir ve Kovada gölleri arasında yükselen ve Isparta Ovası’nı kuşatan dağ kütlelerinden biri… Davraz Dağı-Karlıyayla Kış Sporları Turizm Merkezi, Isparta il merkezinin 26 kilometre güneydoğusunda bulunuyor. 17 Şubat 1995 tarihinde ‘turizm merkezi statüsünü almış. En yakın yerleşim yeri olan Çobanisa Köyü’ne 8 kilometre uzaklıkta. Kayak merkezi, Kulovası Yaylası’nda Davraz Dağı’nın kuzey yamacında yer alıyor.

SADECE KAYAK DEĞİL HER TÜRLÜ KIŞ SPORU

Davraz Kayak Merkezi, Antalya’ya yakınlığı ve gelişmeye müsait konumu nedeniyle, ayrı bir avantaja sahip. Davraz’ın coğrafi özellikleri, kayak dışında diğer doğa sporlarının da yapılmasına imkân tanıyor. Davraz Dağı-Karlıyayla Kış Sporları Turizm Merkezi, uygun coğrafi yapısıyla, her seviyedeki kayakçılara hitap eden ve son yıllarda hızla gelişen Türkiye’nin en gözde kayak merkezlerinden birisi. Mükemmel yol ve ulaşım kolaylığıyla, sadece Türkiye’den değil Avrupa, Rusya, Ukrayna ve Ortadoğu ülkelerinden de yoğun ilgi görmeye başlamış. Kışın hiçbir zaman kapanmayan ulaşım, asfalt yolla sağlanıyor. Isparta şehir merkezine 26, Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na 50, Eğirdir şehir merkezine 23, Antalya Havalimanı’na 125 ve Antalya il merkezine 140 kilometre uzaklıkta…

GELİŞKİN MEKANİK TESİSLERE SAHİP

Kayak merkezinde; saatte bin kişiyi taşıyabilen 1.211 metre uzunluğunda 1. telesiyej, saatte 800 kişiyi taşıyabilen ve 936 metre uzunluğunda 2. telesiyej, saatte 800 kişiyi taşıyabilen ve 850 metre uzunluğunda 3. telesiyej olmak üzere toplam üç telesiyej, ayrıca saatte 800 kişiyi taşıyabilen 624 metre uzunluğunda bir teleski (T-Bar) ile 300’er metrelik iki babylift hizmet veriyor. 1.211 metre uzunluğundaki birinci telesiyej, iki kişilik iskemleli ve 1.674 metrede başlayıp, 1.961 metrede sona eriyor. 936 metre uzunluğundaki ikinci telesiyej, iki kişilik iskemleli ve 1.961 metrede başlayıp, 2.150 metrede sona eriyor. 850 metre uzunluğundaki üçüncü telesiyej ise, dört kişilik iskemleli ve 2.080 metrede başlayıp, 2.344 metrede sona eriyor. Kayak merkezinin dördüncü mekanik tesisi olan 624 metrelik T-Bar ile de, 1.961 metreden 2.150 metreye kayarak çıkılabiliyor. Mekanik tesisler günde ortalama 4 bin kişi taşıma kapasitesine sahip.

MÜKEMMEL KAR KALİTESİ

Kayak merkezinde, Eğirdir Gölü’nün harika manzarası eşliğinde kayak yapılabilir. Davraz Kayak Merkezi’nde, doğal dokunun yumuşaklığı ve mükemmel kar kalitesiyle yeni başlayan kayakçılara tehlikesiz rotalar, profesyonel kayakçılara ise gönüllerince kayabilecekleri, ortalama 8 ila 10 kilometreye ulaşan benzersiz parkurlar bulunuyor. Kayak pistlerinin rakımı, mevcut mekanik tesislerle ulaşılabilen 1.650 metreyle 2.150 metre arasında değişiyor. Ayrıca çığ ve kaybolma tehlikesi olmaması kayakçılar için büyük bir avantaj… Davraz’ın pistleri, amatör veya profesyonel tüm kayakçılara kuzey disiplini, Alp disiplini, tur kayağı ve snowboard yapma imkânı sunuyor. Kayak merkezinde toplam 12 pist var ve pistlerin toplam uzunluğu 23.500 metre.

KONFORUN HER TÜRLÜSÜ

Davraz Kayak Merkezi’nde, üç dağ kafeteryası, dört yıldızlı ve 280 yatak kapasiteli, 84 yatak kapasiteli ve 55 yatak kapasiteli bir oberj olmak üzere üç otel tesisi hizmet veriyor. Kayak merkezine 8 kilometre uzaklıkta ve Davraz’ın giriş kapısı olan Çobanisa Köyü’nde de, doğaya uygun 24 yatak kapasiteli, Davraz Dağ Evleri adıyla bilinen bir pansiyon yer alıyor. Ayrıca Eğirdir ve Isparta’da bulunan otellerden de faydalanılıyor. Kayak merkezinde; kayak antrenörleri, sağlık hizmetleri ve kayak malzeme odası sezon boyunca kayakseverlere hizmet sunuyor. Kayak merkezinde üç kafeterya var. 1.950 metrede bulunan kafenin terasında oturarak telesiyejle gelenleri, kayanları ve aşağıda rengi gün boyunca değişen Eğirdir Gölünü seyredebilirsiniz. Bir snowboard’cuyu, beyaz bir deniz üzerinde kayan bir sürat motoru gibi S çizerek yamaçtan aşağı indiğini izleyebilirsiniz.

YABANCI TURİSTLERİN SAYISI ARTIYOR

Davraz Kayak Merkezi’ne daha çok yerli turistler geliyor. Ancak Rus, Ukraynalı, İngiliz, Alman, Hollandalı ve İsrailli turistler de yoğun ilgi göstermeye başladılar. Davraz’da şu anda iki futbol sahası ilavesiyle dört futbol sahası bulunuyor. Ayrıca, Isparta Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün organizasyonu ile Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve İşkur Müdürlüğü işbirliğinde 20 bin ağaç dikildi.

ARALIK-NİSAN SEZONUNDA KAYAKSEVERLERİ BEKLİYOR

Kayak merkezinde, kar yağışı aralık ayında başlıyor. Kayak sezonu ise aralık ayında başlayıp, nisan ayının sonuna kadar devam ediyor. Kar kalınlığı ortalama 50 ila 250 cm arasında değişiyor. Davraz Kayak Merkezi, en çok ocak- şubat aylarında rağbet görüyor. Yazın ise haziran, temmuz ve ağustos aylarında futbol takımlarının kamp merkezi olarak tercih ediliyor.

ALTERNATİF TURİZM İMKANLARI

Davraz Dağı’nda; yazın futbol, dağcılık, dağ bisikleti, trekking, yamaç paraşütü, jeep safari gibi spor dallarında kamp ve turizm amaçlı faaliyetler yapılabiliyor. Davraz, Türkiye’nin profesyonel ve amatör futbol kulüpleri tarafından kamp merkezi olarak tercih ediliyor. Uygun iklim ve coğrafi avantajlarıyla Davraz, yakın gelecekte diğer Avrupa futbol takımlarını da misafir etmeye hazırlanıyor.

 

KAYAK MERKEZİNİN ÖZELLİKLERİ

Sezon Uzunluğu : Aralık – Nisan

Kar Kalınlığı : 0,50 – 2,50 m

Kayak Alanı : 440 ha

Kayak Alanı Rakımı : Ort. 2000 m

Zirve : 2635 m (Ulparçukuru Tepesi)

Kayak Pistlerinin Rakımı: 1650 – 1982 m 1982 – 2086 m 1950 – 2024 m 1950 – 2086 m 1950 – 2150 m

Kayak Pistlerinin Uzunluğu: Ortalama 8 ila 10 km

Kayak Türleri: Kuzey disiplini, Alp disiplini, tur kayağı, snowboard.

 

ABOUT THE AUTHOR

Hezârfen

No Thumbnail

There is not any newer post !