davraz1

Isparta’da, Davraz Dağı’nda hizmet veren Davraz Kayak Merkezi’nde, doğal dokunun yumuşaklığı ve mükemmel kar kalitesiyle yeni başlayan kayakçılara tehlikesiz rotalar, profesyonel kayakçılara ise gönüllerince kayabilecekleri, ortalama 8 ila 10 kilometreye ulaşan benzersiz parkurlar bulunuyor.

Kış turizmi, gün geçtikçe hem yerli hem de yabancı turistler açısından daha çok tercih edilir oluyor. Ülkemiz açısından deniz-kum-güneş kadar önemli bir gelir alanı haline geliyor. Türkiye’de hızla artan kış turizmi merkezlerinden biri de Davraz Kayak Merkezi… Yüksek kar kalitesi ve 1.5 metreyi aşan kar seviyesiyle, kayak sezonunu çok verimli geçiriyor ve her geçen yıl ziyaretçi sayısını artırıyor. Davraz Dağı 2.635 metre zirve yüksekliğiyle, Akdeniz Bölgesi’nin Göller Yöresi’nde, Eğirdir ve Kovada gölleri arasında yükselen ve Isparta Ovası’nı kuşatan dağ kütlelerinden biri… Davraz Dağı-Karlıyayla Kış Sporları Turizm Merkezi, Isparta il merkezinin 26 kilometre güneydoğusunda bulunuyor. 17 Şubat 1995 tarihinde ‘turizm merkezi statüsünü almış. En yakın yerleşim yeri olan Çobanisa Köyü’ne 8 kilometre uzaklıkta. Kayak merkezi, Kulovası Yaylası’nda Davraz Dağı’nın kuzey yamacında yer alıyor.

SADECE KAYAK DEĞİL HER TÜRLÜ KIŞ SPORU

Davraz Kayak Merkezi, Antalya’ya yakınlığı ve gelişmeye müsait konumu nedeniyle, ayrı bir avantaja sahip. Davraz’ın coğrafi özellikleri, kayak dışında diğer doğa sporlarının da yapılmasına imkân tanıyor. Davraz Dağı-Karlıyayla Kış Sporları Turizm Merkezi, uygun coğrafi yapısıyla, her seviyedeki kayakçılara hitap eden ve son yıllarda hızla gelişen Türkiye’nin en gözde kayak merkezlerinden birisi. Mükemmel yol ve ulaşım kolaylığıyla, sadece Türkiye’den değil Avrupa, Rusya, Ukrayna ve Ortadoğu ülkelerinden de yoğun ilgi görmeye başlamış. Kışın hiçbir zaman kapanmayan ulaşım, asfalt yolla sağlanıyor. Isparta şehir merkezine 26, Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na 50, Eğirdir şehir merkezine 23, Antalya Havalimanı’na 125 ve Antalya il merkezine 140 kilometre uzaklıkta…

GELİŞKİN MEKANİK TESİSLERE SAHİP

Kayak merkezinde; saatte bin kişiyi taşıyabilen 1.211 metre uzunluğunda 1. telesiyej, saatte 800 kişiyi taşıyabilen ve 936 metre uzunluğunda 2. telesiyej, saatte 800 kişiyi taşıyabilen ve 850 metre uzunluğunda 3. telesiyej olmak üzere toplam üç telesiyej, ayrıca saatte 800 kişiyi taşıyabilen 624 metre uzunluğunda bir teleski (T-Bar) ile 300’er metrelik iki babylift hizmet veriyor. 1.211 metre uzunluğundaki birinci telesiyej, iki kişilik iskemleli ve 1.674 metrede başlayıp, 1.961 metrede sona eriyor. 936 metre uzunluğundaki ikinci telesiyej, iki kişilik iskemleli ve 1.961 metrede başlayıp, 2.150 metrede sona eriyor. 850 metre uzunluğundaki üçüncü telesiyej ise, dört kişilik iskemleli ve 2.080 metrede başlayıp, 2.344 metrede sona eriyor. Kayak merkezinin dördüncü mekanik tesisi olan 624 metrelik T-Bar ile de, 1.961 metreden 2.150 metreye kayarak çıkılabiliyor. Mekanik tesisler günde ortalama 4 bin kişi taşıma kapasitesine sahip.

MÜKEMMEL KAR KALİTESİ

Kayak merkezinde, Eğirdir Gölü’nün harika manzarası eşliğinde kayak yapılabilir. Davraz Kayak Merkezi’nde, doğal dokunun yumuşaklığı ve mükemmel kar kalitesiyle yeni başlayan kayakçılara tehlikesiz rotalar, profesyonel kayakçılara ise gönüllerince kayabilecekleri, ortalama 8 ila 10 kilometreye ulaşan benzersiz parkurlar bulunuyor. Kayak pistlerinin rakımı, mevcut mekanik tesislerle ulaşılabilen 1.650 metreyle 2.150 metre arasında değişiyor. Ayrıca çığ ve kaybolma tehlikesi olmaması kayakçılar için büyük bir avantaj… Davraz’ın pistleri, amatör veya profesyonel tüm kayakçılara kuzey disiplini, Alp disiplini, tur kayağı ve snowboard yapma imkânı sunuyor. Kayak merkezinde toplam 12 pist var ve pistlerin toplam uzunluğu 23.500 metre.

KONFORUN HER TÜRLÜSÜ

Davraz Kayak Merkezi’nde, üç dağ kafeteryası, dört yıldızlı ve 280 yatak kapasiteli, 84 yatak kapasiteli ve 55 yatak kapasiteli bir oberj olmak üzere üç otel tesisi hizmet veriyor. Kayak merkezine 8 kilometre uzaklıkta ve Davraz’ın giriş kapısı olan Çobanisa Köyü’nde de, doğaya uygun 24 yatak kapasiteli, Davraz Dağ Evleri adıyla bilinen bir pansiyon yer alıyor. Ayrıca Eğirdir ve Isparta’da bulunan otellerden de faydalanılıyor. Kayak merkezinde; kayak antrenörleri, sağlık hizmetleri ve kayak malzeme odası sezon boyunca kayakseverlere hizmet sunuyor. Kayak merkezinde üç kafeterya var. 1.950 metrede bulunan kafenin terasında oturarak telesiyejle gelenleri, kayanları ve aşağıda rengi gün boyunca değişen Eğirdir Gölünü seyredebilirsiniz. Bir snowboard’cuyu, beyaz bir deniz üzerinde kayan bir sürat motoru gibi S çizerek yamaçtan aşağı indiğini izleyebilirsiniz.

YABANCI TURİSTLERİN SAYISI ARTIYOR

Davraz Kayak Merkezi’ne daha çok yerli turistler geliyor. Ancak Rus, Ukraynalı, İngiliz, Alman, Hollandalı ve İsrailli turistler de yoğun ilgi göstermeye başladılar. Davraz’da şu anda iki futbol sahası ilavesiyle dört futbol sahası bulunuyor. Ayrıca, Isparta Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün organizasyonu ile Çevre ve Orman İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü, İl Özel İdaresi ve İşkur Müdürlüğü işbirliğinde 20 bin ağaç dikildi.

ARALIK-NİSAN SEZONUNDA KAYAKSEVERLERİ BEKLİYOR

Kayak merkezinde, kar yağışı aralık ayında başlıyor. Kayak sezonu ise aralık ayında başlayıp, nisan ayının sonuna kadar devam ediyor. Kar kalınlığı ortalama 50 ila 250 cm arasında değişiyor. Davraz Kayak Merkezi, en çok ocak- şubat aylarında rağbet görüyor. Yazın ise haziran, temmuz ve ağustos aylarında futbol takımlarının kamp merkezi olarak tercih ediliyor.

ALTERNATİF TURİZM İMKANLARI

Davraz Dağı’nda; yazın futbol, dağcılık, dağ bisikleti, trekking, yamaç paraşütü, jeep safari gibi spor dallarında kamp ve turizm amaçlı faaliyetler yapılabiliyor. Davraz, Türkiye’nin profesyonel ve amatör futbol kulüpleri tarafından kamp merkezi olarak tercih ediliyor. Uygun iklim ve coğrafi avantajlarıyla Davraz, yakın gelecekte diğer Avrupa futbol takımlarını da misafir etmeye hazırlanıyor.

 

KAYAK MERKEZİNİN ÖZELLİKLERİ

Sezon Uzunluğu : Aralık – Nisan

Kar Kalınlığı : 0,50 – 2,50 m

Kayak Alanı : 440 ha

Kayak Alanı Rakımı : Ort. 2000 m

Zirve : 2635 m (Ulparçukuru Tepesi)

Kayak Pistlerinin Rakımı: 1650 – 1982 m 1982 – 2086 m 1950 – 2024 m 1950 – 2086 m 1950 – 2150 m

Kayak Pistlerinin Uzunluğu: Ortalama 8 ila 10 km

Kayak Türleri: Kuzey disiplini, Alp disiplini, tur kayağı, snowboard.

 

Airplanes

Bilet seçerken önce fiyata, sonra uçuşun direkt olup olmadığına bakıyoruz. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, uçuştan mil ya da puan kazanmayı en çok önemseyen ikinci ülkeyiz. Sevdiğimiz havayollarına bağlılık konusunda da dünya lideriyiz.

Yeni yıla ufak bir tatille girmek isteyenler, ay sonu için seyahat planları yapmaya başladı. Peki uçak bileti seçerken, en çok hangi noktalara dikkat ediyoruz? Tercihlerimizi hangi faktörler belirliyor? Seyahat arama sitesi momondo, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 15 ülkeden katılımcılara bu soruları yöneltti. Araştırmaya göre Türkler’in tercihini belirleyen en önemli noktalar şöyle:

GENÇLER FİYATI DAHA AZ ÖNEMSİYOR

Katılımcıların birden fazla seçeneği tercih edebildikleri araştırmaya göre, uçuş seçerken en çok dikkat ettiğimiz şey fiyat. Yüzde 56’mız diğer faktörlerden bağımsız olarak en uygun fiyatlı uçuşu seçtiğini söylüyor. Fiyata en çok dikkat edenler 36-55 yaş grubundakiler, en az dikkat edenler ise 18- 22 yaş arasındaki gençler.

AKTARMALI UÇUŞU ÇEKEMİYORUZ

Uçuşun aktarmasız olması ise en çok dikkat ettiğimiz ikinci etken. Yüzde 37’miz bilet satın almadan önce uçuşun aktarmasız olmasını kontrol ettiğini ve yalnız aktarmasız uçuşları tercih ettiğini söylüyor. Uçuşun direkt olmasını yüzde 43’le en çok 36-55 yaş grubundakiler önemsiyor.

SAAT ÇOK ÖNEMLİ

En önemli üçüncü tercih sebebi, uçuşun saati ve bu saatin programımıza uygunluğu. Yüzde 33’ümüz kendileri uygun bir saatte olmadığı takdirde, ilgili uçuşu satın almaktan kaçındığını söylüyor. Saati en az 18-22 yaş grubu önemserken, 36-55 yaş grubunda bu oran yüzde 41’e kadar çıkıyor.

İKİ ALANDA DÜNYA LİDERİYİZ

İlk üç sebebin ardındansa yüzde 26’yla uçağın varacağı havalimanının kalacağımız otele yakınlığı ve yüzde 23’le havayolunun bildiğimiz ve daha önce denediğimiz bir şirket olması ön plana çıkıyor. Otele yakınlığı önemseme konusunda liderliği Almanlar, Çinliler ve Portekizliler ile paylaşıyoruz. Daha önce denediğimiz ve bildiğimiz bir havayoluyla uçma konusunda ise dünya lideriyiz.

TAVSİYELERE KULAK VERİYORUZ

Ailemizin veya arkadaşlarımızın önerileri de bizim için kıymetli. Yüzde 17’miz, yakınlarının deneyimlerini dikkate alıyor ve onların tavsiye ettikleri havayollarıyla uçmayı seçiyor. Yakınlarına en çok kulak verenlerse 23-35 yaş grubundakiler.

MİL KAZANMAYI ÇOK SEVİYORUZ

Son olarak yüzde 12’miz havayolunun ödüllü veya sektörel uzmanlar tarafından önerilen bir şirket olmasını, yüzde 10’uysa uçuştan puan kazanacak olmayı dikkate alıyor. Ödülleri, yorumları ve puan kazanmaya en çok 23-35 yaş grubundakiler, en az ise 56-65 yaş arasındakiler önem veriyor. Diğer yandan araştırmanın yapıldığı 15 ülke arasında, Çinliler’in ardından puan/mil kazanamayı en çok önemseyen ikinci ülke konumundayız.

gokceadagun

Terk edilmiş Rum köyleri, kekik kokulu tepeleri, asırlık zeytin ağaçları, sokaklarda özgürce dolaşan keçileriyle Gökçeada yazın son günlerinde sizi bekliyor.

HAYATTA en sevdiğim şey; yeni yerler keşfetmek! Emile Zola’nın çok sevdiğim bir sözü var: “Hiçbir şey zekayı seyahat etmek kadar geliştirmez.” Seyahat etmek, keşif duygumu başlı başına bir maceraya dönüştürüyor ve yaratıcılığı kesinlikle tetikliyor. Yeni insanlar tanımak, yeni hikayeler dinlemek, daha önce bilmediğim kokular içime çekmek bana mutluluk veriyor. Gökçeada, işte tam da bu duyguları bana hissettiren çok özel bir yer… Bu ay Gökçeada’da Olimbera Konuk Evi’nin sahipleri İkbal Demircioğlu Dağınık ve eşi Hasan Dağınık’ın misafiri oldum. Hasan ağabey ve İkbal abla senelerdir Gökçeada’da yaşayan ve adanın ileri gelenlerinden… Dağ, tepe demeden benimle Gökçeada’yı karış karış gezdiler. Yolunuz düşerse bir selamımı söyleyin ve adayı keşfetmek için mutlaka onlardan yardım isteyin.

YAŞAYAN TARİH: ESKİ RUM EVLERİ

Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada, gezi tutkunları için oldukça ilginç bir yer. Bir adadan ziyade, pek çok şeyi bulabileceğiniz küçük bir şehir gibi. Burada adeta yaşayan bir tarih var, ancak adanın üzerine sanki ölü toprağı serpilmiş. Bu küçük şehrin merkezinde eski Rum evleri ve yeni binalar birbiriyle o kadar zıtlaşmış ki!.. Uzaktan bakınca, adeta bir kaosun içerisine düşmüşsünüz hissi veriyor. Neyse ki, adanın diğer yerleri görülmeye, gezmeye ve yaşamaya değer. Homeros’un İlyada Destanı’nda Imbros adıyla geçen Gökçeada, yavaş şehir ağına (Cittaslow) katılan ada kumsalları, köyleri, otantik kahvehaneleriyle sizi bekliyor. Adada pek çoğu boş, bakımsız ve çürümeye terk edilmiş eski Rum evi ve sayısı neredeyse bini geçen manastırlar eskiye dair pek çok sırrı kulağımıza fısıldıyor. Bu evlerin acilen bir turizm planlamasıyla ziyarete açılması ve adanın turizm potansiyelinin arttırılması gerekiyor. Bu anlamda Zeytinli Köyü örnek olabilir. Hâlen küçük bir Rum kökenli nüfusun yaşadığı bu sevimli köy, ayrıca Fener Rum Patriği Bartholomeos’un doğum yeridir. Rumca adı ‘Aya Teodoroi’dir.

rumevleri

 

MARMAROS ŞELALESİ’NDE SERİNLEYİN

Gökçeada’daki Marmaros Şelalesi için, doğal bir mucize desek yalan olmaz herhalde. Şelaleye yemyeşil bir vadiden geçilerek ulaşılıyor ve şelale 38 metreden sularını üstümüze boca ediyor. Yazın suları iyice azalan Marmaros Şelalesi, sularını dere aracılığıyla Marmara Denizi’ne gönderiyor. Marmaros Şelalesi çevresi bir doğa yürüyüşü cenneti ve Gökçeada’nın en etkileyici doğa yürüyüşü parkurları arasında yer alıyor. Gitmişken, görmeden dönmeyin.

marmaros

AYDINCIK’TA SÖRF YAPIN

Aydıncık, yaz aylarında Gökçeada’nın en gözde plajı. Altın gibi kumsalının uzunluğu yaklaşık 2 kilometre kadar var. Dilerseniz, sahilde kamp da yapabiliyorsunuz. Burayı en özel kılan detay ise rüzgar sörfü için oldukça özel bir mekan konumunda olması. Ege’deki rüzgâr koridorunun başlangıç noktası olarak kabul edilen Gökçeada, güney sahilleri rüzgâr hızı ve yönünün uygun olması nedeniyle rüzgâr sörfü tutkunları için benzersiz bir yer. Gökçeada‘da rüzgar sörfüne elverişli gün sayısı 300 civarında. Bu ortam profesyonel sörfçüler için az bulunan bir fırsat. Sörfe merakınız var ve hazır tatile gelmişken denemek isterseniz, rüzgar sörfü ve kite sörf eğitimi veren bir Sörf Eğitim Merkezi’de mevcut. Size bu konuda yardımcı olacaklardır. Aydıncık Burnu sadece sörf için değil, dalış için de ideal bir yer. Burnun yaklaşık 1.5 mil açığında, 27 metre derinlikte, Çanakkale Savaşı’ndan kaldığı tahmin edilen bir batık gemi bulunuyor. Dünyanın her yerinden gelen tecrübeli dalıcılar için büyüleyici bir tecrübe sunan Aydıncık Plajı’nın tadını sadece yüzerek de çıkarabilirsiniz.

gokceadaaydincik

LAZ KOYU’NDA YÜZÜN

Hasan Ağabey aynı zamanda adanın her yerini bilen, hatta karşı kıyılara da hakim tecrübeli bir balıkçı. Yüzmek için bizi adanın en güzel plajı Laz Koyu’na götürdü. Bu koyu seçmemizin nedeni, kesinlikle Hasan Ağabey’in Karadenizli olması değil! Bilakis, adanın sert rüzgarları bu koya ulaşmıyor ve deniz her zaman çarşaf gibi dümdüz ve tertemiz. Koya, Şirinköy’den Kapıkaya istikametine doğru gidildiğinde ulaşabilirsiniz. Doğal yapısıyla ve güzelliğiyle Laz Koyu, hoşça vakit geçirebileceğiniz adanın en güzel kumsallardandır.

gokceadalazkoyu

YILDIZKOY’DA SU ALTI MILLI PARKI’NI ZIYARET EDIN

 

YILDIZKOY Gökçeada’nın en özel koylarından… Burası sualtı milli parkı içerisinde ve denizi koruma altında. Koyun heme girişinde denize girmek çok keyifli değil ve zaten genellikle deniz dalgalı oluyor. Kumlu plaj sevenler için taşlık olan bu koy çok ideal bir yer değil. Ancak koyun hemen girişinde değil ama, kayalıkların olduğu yerden denize girip, suyun altını seyredebilirsiniz. Koydaki kumtaşlarının, deniz suyu ve bakteriler tarafından aşındırılması sonucunda inanılmaz güzel taş heykeller çıkmış ortaya. Ayrıca Yine Yıldızkoy’daki kaya katmanları da mutlaka görülmesi gereken doğal anıtlar. Koyun çakıllı ve kayalık yapısının, sualtında da ilk metrelerden sonra karadaki gibi olduğu söyleniyor. Kıyıdan açılmaya başladığınızda 9-15 kadar derinleşen deniz yine 6-7 metrelere yükselerek sığlaşıyormuş. Aldığım bilgilere göre; karadaki kaya oluşumları, koyun sağ ve solunda sualtında sürüyor. Fakat koyun ortasından dalıp yüzmeye başlandığında, 12’nci metrede başlayan sazlığı izlerseniz, 25 metrelerde bir sualtı cennetine ulaşabilirsiniz. Kayalardaki renk cümbüşü, çeşit çeşit balıklar, kayaların kum ile birleşim noktalarındaki böcekler, dalış yapanlar için eşsiz bir görüntü sunabilir. Dalıp, denemek de fayda var derim.

 

TEPEKÖY VE YILDIZ KOYU’NDA GÜN BATIMINI IZLEYIN

DENIZ Tanrısı Poseidon’un adasında güneşin, denizi kızıl ve sarı renklerin tonlarına boyadığı o muhteşem gün batımlarını izlemeden Gökçeada’dan dönmeyin. Tıpkı Nemrut Dağı’nın zirvesinde gün doğumundan nasıl keyif aldıysam, burada da gün batımı için aynı lezzeti aldığımı söyleyebilirim. Gökçeada’da güneş en güzel Yıldız Koyu’nda ve adanın en yüksek noktası olan Tepeköy’de, 650 yıllık anıt çınarın olduğu yerde batar. Her iki yerde de arka fon Samothrake (Semadirek) Adası’dır. Tepeköy, 15 Ağustos’ta Meryem Ana Panayırı’na ev sahipliği yapar. Avustralya’dan Yunanistan’a eski adalılar o tarihte adada olmaya özen gösterirler. Adayı, eski sakinleriyle birlikte yaşamak isterseniz, bu tarihlerde orada olmaya çalışın. Tıpkı bayramlarda ve tatillerde olduğu gibi bu tarihte de otellerde hatta pansiyonlarda yer bulmak zorlaşır. Bu tarihler için planınızı önceden yapmalısınız. Otellerde yer bulamazsanız adada ev pansiyonculuğu oldukça yaygın. Şansınızı ev pansiyonlarından yana da kullanabilirsiniz.

gokceadagun

GÖKÇEADA’YA NASIL GIDILIR?

Gökçeada’ya ulaşım sadece deniz yoluyla sağlanıyor. Gestaş tarafından düzenlenen deniz ulaşımında, bir arabalı feribot ve bir deniz otobüsü kullanılıyor. Adanın keyfini çıkarabilmeniz için, kesinlikle arabayla gelmenizi tavsiye ediyorum. Yaz döneminde İstanbul-Gökçeada arasında hergün sabah ve gece olmak üzere karşılıklı olarak otobüs seferleri yapılıyor. Otobüsler kalkış ve varışlarını adanın içinden yapıyor. Kış döneminde otobüsler adaya geçmiyor. İstanbul-Çanakkale otobüslerine binerek Eceabat’ta inmeniz ve oradan Kabatepe minübüsüne binmeniz gerekiyor. Adada aslında bir havaalanı bulunuyor, ama uçak seferleri yapılmıyor. Uçak seferleri başladığında, adanın turizm potansiyelinin daha fazla artacağını ve olumlu yönde değişimlerin olacağını düşünüyorum.

riksgransen

Kayakseverlere Avrupa Rotaları

Kayak sezonu devam ediyor. Her ne kadar ülkemizde de pek çok kayak merkezi, her geçen yıl daha kaliteli hizmet ve cazip bir tatil imkanı sunuyorsa da, kayakseverler için bazı klasikler var. Avrupa’nın farklı ülkelerinde, Alpler’de yer alan bu merkezler, gerek kar kalitesi, gerek tesisleri gerekse doyumsuz manzarasıyla sizleri bekliyor. Yanıbaşımızdaki Bulgaristan’da da, Orta Avrupa’da da pek çok merkez var. Tabii İtalya ve Fransa’yı da unutmayın. Farklı özellikteki bu kayak merkezlerinden mutlaka biri size göre…

Makul bir bütçeyle kar keyfi BULGARİSTAN/ BANSKO,

Glazane Nehri’nin yanında yer alan Bansko, Bulgaristan’ın en gelişmiş ve en popüler kayak merkezi. Balkanlar’ın en eğlenceli ve güvenli pistlerini sunan bu kayak merkezi, Türkiye’ye yakınlığıyla bu yıl yine yerli turistlerin gözdeleri arasında yer alacak. Gece hayatıyla da dikkat çeken 925 metre yüksekliğe sahip Bansko’ya en yakın havaalanı ise Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da. Momondo’da İstanbul-Sofya uçuşlarını 99 euro’dan başlayan fiyatlarla bulmak mümkün.

 

bansko_01

Şık, eğlenceli ve sportif FRANSA/MÉRİBEL

Fransa’nın ünlü kayak merkezlerinden Courchevel ve Val Thorens’in arasında yer alan Méribel, Les 3 Vallées kayak alanının tam ortasında bulunuyor. Avrupalı kayak tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında yer alan bölgedeki pistlerin toplam uzunluğuysa 150 kilometreyi aşıyor. Bu merkez, herbirinde farklı ve eğlenceli etkinlikler olan üç köyden oluşuyor: Meribel Village, Meribel Centre ve Meribel Mottaret. Üstelik ücretsiz ring seferleri sayesinde, köyler arasında dolaşmak da son derece kolay. İstanbul’dan Meribel yakınlarındaki Lyon’a uçuşlar ise 89 euro’dan başlıyor.

meribel

 

Kar manzarasında tarih AVUSTURYA/KİTZBÜHEL

2015 yılı Dünya Kayak Ödülleri’nde ‘En İyi Kayak Merkezi’ ödülünü alan Kitzbühel, ünlü bir kayak merkezi olmanın yanı sıra, aynı zamanda çok iyi korunmuş bir Ortaçağ kasabası. Hahnenkamm ve Kitzbühler dağları arasındaki kayak merkezi ise dünyada sadece iki noktada yapılan dünya kayak şampiyonalarına ev sahipliği yapıyor. Avrupa’nın en eski kayak merkezlerinden biri olmasına rağmen, son teknolojiyle donatılmış tesislere sahip olan bölge, 168 km’lik pistleriyle, uzun yıllardır kayak tutkunlarının gözdesi… İstanbul’dan Kitzbühel’e en yakın havaalanı olan Salzburg’a yönelik uçuşlar ise 139 euro…

kitzbuhel

 

 

Lezzetin de kayağın da keyfine varın İTALYA/DOLOMOTİ SUPERSKİ

Dolomoti Superski, Doğu İtalyan Alpleri’nde bir dizi kayak merkezini birbirine bağlayan bir bölge. 1,200 kilometrelik bir kayak ‘safari’si vaat eden bu bölgeyi, rakiplerinden ayıran en büyük özellik ise İtalyan mutfağının en iyi örneklerini sunan restoranlara ev sahipliği yapması. Bölgeye en rahat ulaşım, İstanbul’dan uçuşların 89 euro’dan başladığı Venedik üzerinden gerçekleşiyor.

dolomoti

 

Beyaz sükunet İSVEÇ/RİKSGRANSEN

Alpler’deki kayak merkezlerinin kalabalığından sıkılanlar, 2016’da İskandinavya’yı tercih edecek. Momondo’nun önerisi ise İsveç’teki Riksgransen. Üstelik Kuzey Kutup Çemberi’nin ilerisinde yer alan Riksgransen’de, neredeyse Haziran’a kadar kayak yapmak mümkün. Sakin ve dinlendirici doğasıyla, kayak tutkunları için rüya gibi bir alternatif sunan Riksgransen’e en yakın havalimanı ise Kiruna. İstanbul – Kiruna uçuşları 280 euro’dan başlıyor.

riksgransen

 

 

8

Vizesiz Gidilen Ülkeler

2016 yılı itibariyle vizesiz gidilen ülkeler 2016 listesi şöyledir.

Uçak bileti fiyatları

Önemli:
Vizesiz ülkelere yapacağınız seyahatlerinizde farklı uygulamalarla karşılaşabileceğinizi, kimi ülkelerin ülkeye giriş sırasında, sizden bir form veya otel rezervasyonu isteyebileceğini lütfen unutmayınız. Ayrıca vizesiz giriş yapabileceğiniz tüm ülkeler, dönüş biletlerinizi sorgulama hakkına ve ibraz edilmediğinde sizi ülkeye almama hakkına sahiptir. Lütfen çıkacağınız yolculuklarda uçak biletinizi gidiş-dönüş almayı ihmal etmeyiniz.

Avrupa Kıtası

 1. Arvavutluk
 2. Bosna-Hersek
 3. Karadağ
 4. KKTC
 5. Kosova
 6. Makedonya
 7. Sırbistan
 8. Ukrayna
 9. Moldova
 10. Belarus
 11. Azerbaycan (Havalimanından vize alınmalıdır – 10$ civarı)

Asya Kıtası

 1. Bahreyn (Sınır kapısında vize alınmalıdır)
 2. Doğu Timor (Sınır kapısında vize alınmalıdır)
 3. Endonezya (Sınır kapısında vize alınmalıdır)
 4. Ermenistan (Sınır kapısında vize alınmalıdır)
 5. Filipinler
 6. Güney Kore
 7. Gürcistan
 8. Hong Kong
 9. Japonya
 10. Kamboçya (Sınır kapısında vize alınmalıdır)
 11. Katar
 12. Kazakistan
 13. Kırgızistan
 14. Lübnan
 15. Makao (Sınır kapısında vize alınmalıdır)
 16. Maldivler (Sınır kapısında vize alınmalıdır)
 17. Malezya
 18. Moğolistan
 19. Nepal (Sınır kapısında vize alınmalıdır)
 20. Singapur
 21. Sri Lanka (Sınır kapısında vize alınmalıdır)
 22. Tayland
 23. Tayvan (Sınır kapısında vize alınmalıdır)
 24. Umman (Sınır kapısında vize alınmalıdır)
 25. Ürdün

Amerika Kıtası

 1. Arjantin
 2. Bahamalar
 3. Belize
 4. Bolivya
 5. Brezilya
 6. Dominik Cumhuriyeti (Sınır kapısında vize alınmalıdır)
 7. Ekvator
 8. El Salvador
 9. Guatemala
 10. Haiti
 11. Honduras
 12. Kolombiya
 13. Kosta Rika
 14. Nikaragua
 15. Panama
 16. Paraguay
 17. Peru
 18. Şili
 19. Uruguay
 20. Venezuela

Afrika Kıtası

 1. Botsvana
 2. Fas
 3. Gambiya
 4. Güney Afrika Cumhuriyeti
 5. Madagaskar
 6. Mauritius
 7. Senegal
 8. Şeyseller
 9. Tanzanya
 10. Tunus
thy uçak bileit

THY’den Samsung Galaxy Note 7 Yasağı

Samsung Galaxy Note 7 piyasaya çıktıktan sonra bataryalarında yaşanan patlamaların gündeme gelmesi üzerine birçok havayolunun uçaklara alınmasını yasaklamasının ardından, THY de yasakladığını resmi internet sitesinden duyurdu.

THY’nin sosyal medya hesaplarından yaptığı duyuruda tüm seferlerde Samsung Galaxy Note 7 cihazlarının oluşturduğu güvenlik riski sebebiyle yolcu üzerinde, kabin bagajında, kayıtlı bagajlarda veya kargo olarak uçaklara kabul edilmeyeceğini bildirdi. Galaxy Note 7, pillerin aşırı ısınması, patlaması ve yanması sonrası dünya genelinde toplanmaya başlanmıştı.

Uçaklar hakkında bilmediğiniz ilginç bilgiler

Uçaklar hakkında bilmediğiniz ilginç bilgiler

Wright kardeşlerin 1903’de ilk başarılı uçuşu gerçekleştirdiklerinden beri gelişmekte olan metal kuşları o zamanki haliyle kıyaslamak mümkün değil. Teknolojinin hızlı gelişiminin en iyi canlı örneği olan bu taşıtlar her zaman en son teknolojik aygıtlarla donatılmışlardır. Ülkemizde de havacılığın gelişmesi ve yeni havayolu şirketlerinin açılması ile rekabet artmış ve bilet fiyatları cüzi miktarlara düşmüştür ve bunun sonucunda uçmak herkes için daha kolay ulaşılabilir bir hal almıştır. Uçuşlarda ilgimizi çeken nedenini merak ettiğimiz bazı unsurları gelin beraber inceleyelim.

Hayvan taşımayan şirketler

Evcil hayvanınız ile uçağa binmek istediğinizde bazı şirket politikaları gereği pek çoğu kabul etmez. Bunun nedeni aslında o uçakta hayvanınızın taşınmasının, hayvanınıza zararı olacağı içindir. Çünkü o uçakta muhtemelen tasarruf amaçlı kargo kompartımanı basınçlandırılmaz ve 40000 feet’de uçarken hayvanınız hem basınç farkından hem de oksijensiz kalarak hayati tehlike yaşayabilir. Bu gibi durumlar ısrar etmemeli ve buna izin veren havayolu şirketlerini tercih etmelisiniz.

Sigara içmek yasaktı ama kül tabağı var

En çok merak edilenlerden birisi de budur. Bildiğiniz gibi sigara içmek yasaktır fakat lavaboya gittiğinizde hemen kapının arkasındaki küllüğü görebilirsiniz. Birçok kişi bunun nedenini hep merak etmiştir. Öncelikle şunu belirtiyim bu küllük çok önemli bir komponenttir ve eğer o küllük yoksa ve ya sorun varsa uçak kalkamaz bile. Bunun nedeni ise; daha önceki yıllarda sigara içmek yasak olmasına rağmen bir yolcu lavaboda sigara içmiştir ve yanmakta olan izmariti klozetin yan tarafındaki çöpe söndürmeden atmıştır. Bunun devamında uçakta yangın çıkmış ve düşme durumuna kadar ilerlemiştir. O zamandan itibaren ek olarak o çöp kovası için uçaklara ekstra bir yangın söndürme sistemi ve kapının arkasına da kül tabağı koyulmuştur. Lavaboları izlemek mümkün olmadığı için eğer içiyorlarsa da en azından çöpe atmasınlar diye vardır.

Acil çıkış kapıları

Bu havayolu şirketleri acil çıkış kapılarına nasıl güveniyor da bu konuda hiçbir eğitimi olmayan sıradan bir yolcuyu oturtuyorlar ya uçak havadayken o kapıyı açsa ne olur? Bu sorunun cevabını biraz teknik bir şekilde cevaplıyayım. Yaklaşık 40000 feet civarında seyir ettiğimizi söylemiştim, bu durumda hem basıncın çok düşük olmasından hem de oksijen miktarının az olmasından dolayı insan yaşamını sürdüremez. Bunun için gövdedeki kabin yaklaşık 8000 feet hissi verecek şekilde basınçlandırılır. Dışarıda düşük basınç varken içeride ise yüksek basınç oluşturulur. Uçakların kapıları yapıları gereği önce içeri doğru biraz açılıp daha sonra dışarı doğru tam açılma gerçekleştirirler. Yani acil çıkış kapısında oturan o yolcu Dünya’nın en güçlü insanı dahi olsa bu kadar büyük bir basınç farkı varken o kapıyı içeri doğru açamaz.

Koltuk kafalıkları

Bu konuda çeşitli söylentiler vardır bazı hava yolu şirketleri koltuk kafalıklarına kendi reklamlarını koyabilir ve ya ek gelir olarak oraya da reklam alabilirler. Bazı kaynaklar buraya kafamızı yaslamamamız gerektiğini, onların yıkanmadığını ve bakteri yuvası olduğunu söyler. Bu efsanede iki farklı durum vardır; bazı şirketler bu kafalıkları her uçuş öncesinde değiştirmektedirler, bazı şirketler ise bunları yıkayabilir ve ya günlük olarak değiştirme yapmaktadırlar.

uçak bileti

Türk Hava Yolları, yeni saat düzenlemesiyle ilgili olarak 30 Ekim 2016-25 Mart 2017 tarih aralığında gerçekleşecek uçuşlarda, yolcularının herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaması adına gereken tüm çalışmaları tamamladı.

08.09.2016 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile kış saati uygulamasının kaldırılması ve yaz saati uygulamasının tüm yıl sürecek olması nedeniyle uçuşların tarife yapısı yeniden düzenlendi.

Türk Hava Yolları, 08 Ekim ve 09 Ekim tarihlerinde yapılacak işlemle, 30 Ekim 2016-25 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek seferlere ait saatleri, havacılık alanındaki uluslararası ve yerel otoritelerin hava trafik düzenlemelerine uyum sağlanabilmesi açısından, Türkiye çıkışlı ve Türkiye varışlı bir saat ileriye alacak.

İlgili tarife düzenlemesi sonrası yapılan tarih değişikliği ve iade talepleri, yolcu biletlerindeki orijinal ücret kurallarına göre işlem görecek.

Yolcuların seyahatlerinden önce uçuşlarıyla ilgili son durumu, Türk Hava Yolları’nın resmi web sitesi www.turkishairlines.com ya da 444 0 849 numaralı Çağrı Merkezi üzerinden öğrenmeleri rica olunur.

muğla uçak bileti

Muğla uçak bileti

Muğla’nın dış hatlar terminali olması sayesinde yabancı turistler
Muğla uçak bileti alarak şehre ulaşım yapabiliyor.  Ege Bölgesi’nde bulunan ilimiz Muğla, tatil yöresi olarak bilinir ve tüm dünya tarafından insanların ziyaret ettiği şehirlerimizden birisidir.  Muğla’nın tatil bölgeleri arasında Fethiye, Dalaman, Bodrum, Marmaris ve Datça vardır. Şehre yurtdışından gelen insan sayısı da oldukça fazladır. Muğla’da bulunan iki havaalanından biri Milas-Bodrum havaalanıdır. Bu havaalanı Bodrum ile Milas ilçeleri arasındadır. Şehre tatil amacıyla gelenler Bodrum, Marmaris ve Fethiye’ye gitmektedir. Ölüdeniz, İztuzu Plajı ile Sarsala Koyu şehrin en güzel kumsallarına sahip olan plajlarıdır. Bodrum’da iki katlı beyaz bodrum evleri şehre gelenlerin dikkatini çeken ilk şeydir. Bodrum Kalesi de görülmeye değerdir.

Muğla evleriyle tanınır. Evlerin tasarımları, tavan işlemeleri, ahşap işçilikleriyle özgün bir görünüme sahiptir. Hisar Dağı’na doğru yayılmış olarak bulunan evler geleneksel Türk yapısına uygun olarak yapılmıştır. Ayrıca şehirde Rum evleri de bulunmaktadır. Rum evlerinde kesme taş yapı kullanılmıştır. Bu da Rum evlerini diğerlerinden ayıran bir özelliktir. Muğla’ya yaz aylarında gelen turist sayısı oldukça fazladır. Kış aylarında da kış sporları amacıyla gelenler bulunuyor. Şehre ulaşım karayolu, havayolu ile sağlanıyor. Tatil amacıyla gelenlerin pek çoğu ulaşım için uçak bileti almaktadır. Türkiye’nin pek çok bölgesinden seferi olan havaalanı için bilet alındığında yolcular Bodrum ve Milas arasında bir bölgeye gelmekte ya da Dalaman havaalanına iniş yapmaktadır.

Tarihi ve doğal güzellikleriyle de görülmeye değer yerlerden olan Muğla’da kiliseler, camiler, kaplıcalar, hanlar, antik kentler, koylar ve yaylalar vardır. Şehrin doğal ve tarihi güzelliklerini inceledikten sonra ünlü plajlarında zamanınızı geçirebilir, tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz. Fethiye’de bulunan Cennet Koyu görenlere huzur vermektedir. Koyda herhangi bir düzenleme yapılmamış ve konaklama olanağı bulunmamaktadır. Doğallıktan yana olanların görmekten mutluluk duyacakları Fethiye Cennet Koyu adeta Cennet’i andırıyor. Muğla’nın cennet görüntüleri yalnızca bununla da bitmiyor. Muğla’ya havayolu taşımacılığı kullanarak ekonomik ulaşım sağlanabilir. Ucuz uçak bileti satışı yapan online bilet satış noktalarından en uygun uçak biletini bulabilirsiniz. Konforlu ve hızlı taşımacılık hizmetinden yararlanmak isteyenler için ucuz uçak biletleri arayışınızı tüm firmaların bir arada bulunduğu sitelerden sağlayabilirsiniz. Böylece en ekonomik bileti bulabileceksiniz.

 

kocaeli uçak bileti

Kocaeli Uçak Bileti

Kocaeli misafirlerini tabiat harikalarıyla ve tarihi güzellikleriyle karşılıyor. Marmara Bölgesi’nde bulunan Kocaeli gezilmesi gereken ender şehirlerimizden biridir. Antik kentleri, yaylaları, müzeleri ve gölleriyle gelenleri adeta büyülüyor. İstanbul’da yaşayanların hafta sonlarında tatil yapmak için gittiği Kocaeli’ye sizler de gitme planı yapıyorsanız Kocaeli uçak bileti alarak birkaç saatte havaalanına ulaşabilirsiniz. Kocaeli Cengiz Topel Havaalanı Kartepe ilçesinde bulunmaktadır. Ayrıca İzmit ve Adapazarı’na da çok yakındır. Şu an yalnızca iç hatlar terminali olan havaalanına dış hatlar terminali de yapılmak istenmektedir. Havaalanına ulaşım minibüs, belediye otobüsleri ve taksiyle sağlanıyor. İç hatlar terminalinde iki tane yolcu bekleme salonu, bir tane kafe, iki tane araç kiralama ofisi, bir tane sağlık ünitesi bulunuyor.

Kocaeli’ne gelmek için denizyolu, havayolu, demiryolu ulaşım araçları tercih edilebilir. Denizyolu için Derince Limanı kullanılmaktadır. Havayolu ise Cengiz Topel Havalimanı vardır. İzmit Tren İstasyonuna için de demiryolunu tercih ederek ulaşabilirsiniz. Karayolu ile de Türkiye’nin her yerinden Kocaeli’ne ulaşabilirsiniz. Uçak bileti alarak uygun fiyatlarda Kocaeli’ne ulaşım yapabiliyorsunuz. Kocaeli’ne geldiğinizde kent merkezinde gözünüze ilk çarpan Saat Kulesi olacaktır. Saat Kulesi’nin en çok dikkat çeken özellikleri arasında giriş kapısında kitabelerin olması ve ince pencereleridir. Kocaeli kent merkezinde bulunuyor olmasıysa kolaylıkla ulaşım yapmanızı sağlayacaktır. Ayrıca Kocaeli de dikkat çeken bir başka yapıysa Kasr-ı Hümayun isimli İzmit Sarayı’dır. Bu sarayın özelliği İstanbul dışında inşa edilen ilk saray olmasıdır. Kasr-ı Hümayun Mustafa Kemal Atatürk’ün basın toplantısı yaptığı tek saray olma özelliğine de sahiptir.

Şehre gelenler için gezilmesi gereken en ünlü yerlerden biri de Maşukiye’dir. Yılın her mevsimi ayrı bir güzelliğe sahiptir. Marmara bölgesinin en büyük ikinci dağı olan Kartepe’de ise kayak yapma olanağına sahipsiniz. Yeni bir kayak merkezi olmasına rağmen çok sayıda misafirini ağırlamaktadır. İstanbul’dan kayak yapmak amacıyla gidilen Kartepe’ye ülkemizin çeşitli yerlerinden gelenler de vardır. Kocaeli’nin tabiat güzelliklerini görmek, tarihine tanık olmak ve kış sporlarından olan kayağın tadını çıkarmak için Kocaeli ucuz uçak bileti bulabilir, hafta sonlarınızı değerlendirebilirsiniz. Hafta sonlarından kaçamak yapabileceğiniz bir şehirdir. Turizm bakımından da son zamanlarda oldukça gelişme kaydetmiştir. Dağcılık, doğa yürüyüşü ve kar bisikletine binme gibi çeşitli aktiviteleri yapabileceğiniz yere ulaşım için konforlu ve hızlı taşımacılık tercihiniz olduğunda web siteleri üzerinden ucuz bilet bulabilirsiniz.